- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN VE8950R Video over IP Receiver delivers visually lossless 4K AV signals with low latency over long distance via a local network of standard Gigabit network switch*.
The VE8950R provides an effective, easy-to-use, and economical digital signage solution with the following features and advantages that directly address the challenges system integrators encounter when implementing AV over IP systems:
- Limitless scalability and flexibility
- No complicated IP setup
- No additional server PCs or software required required
- Go further for less with daisy chaining
Engineered to meet today’s demands of large scale, multi-display, 4K signal transmission, and designed to be easy to set up and operate, the VE8950R Video over IP Receiver is an ideal product for a wide range of environments, such as trade shows, airports, university campuses, conference centers, and shopping centers.
*Note: Regarding the detail information requirement of network switch, please refer to Implementation guide: https://assets.aten.com/product/manual/Implementation_Guide.pdf
Package Contents
- 1x VE8950R 4K HDMI over IP Receiver
- 1x RS-232 Terminal block
- 1x 5V Power adapter
- 1x User instructions
(VE8950R-AT-U)
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | Average: 150 ~ 500Mbps |
| Compliance | HDMI HDCP Compatible |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 4K@100m (Cat 5e/6, point to point) *4K supported: 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 30Hz (4:4:4) |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) 1 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Connectors | |
| Unit To Unit | 2 x RJ-45 Female |
| Power | 1 x DC Jack (Black) with locking |
| Control | |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| RS-232 | Connector: 1 x Terminal Block, 3 pole Baud Rate: 19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, no parity and flow control |
| USB | 2 x USB Type A Female (Black) |
| Pushbuttons | |
| ID Number Selection | 3 x Push buttons |
| Power Consumption | DC5V:4.53W:43BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.49 kg ( 1.08 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) with bracket | 14.02 x 12.30 x 3.06 cm (5.52 x 4.84 x 1.2 in.) |
| Dimensions (L x W x H) without bracket | 13.60 x 10.10 x 2.96 cm (5.35 x 3.98 x 1.17 in.) |
| SKU | VE8950R-AT-U |
| Barcode # | 4719264645686 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





