- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VE805R HDMI HDBaseT-Lite Receiver with Scaler can be combined with ATEN HDMI HDBaseT products to extend your HDMI display up to 60 m from your HDMI source device using a single Cat 5e/6a cable.
With a built-in scaler, the VE805R supports scaling the display of different video resolutions. When combined with the ATEN VM8514 HDBaseT Output Board, it supports video wall integration and Seamless Switch™ functions. In addition, the VE805R is equipped with RS-232 and IR signaling pass-through, which allows RS-232 and IR channels to be controlled either from the remote to local unit or from the local to remote unit, for bi-directional control of the source or display device.
Package Contents
- 1x VE805R HDMI HDBaseT-Lite Receiver with Scaler
- 1x Power Adapter
- 1x IR Transmitter
- 1x IR Receiver
- 1x Terminal Block
- 1x User Instructions
(VE805R-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x RJ-45 Female (Silver) |
| Impedance | 100 ? |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Impedance | 100 ? |
| Max. Distance | 3 m |
| Video | |
| Max. Data Rate | 6.75 Gpbs (2.25 Gbps per lane) |
| Max. Pixel Clock | 225 MHz |
| Compliance | HDMI (3D, Deep Color) HDCP 1.4 Compatible HDBaseT Compatible |
| Max. Resolutions / Distance | Up to 1080p @60m (Cat 5e/6); 70m (Cat 6a) |
| Control | |
| RS-232 | 1 x Captive Screw Connector, 3 Pole |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack (Sliver) |
| Switches | |
| Firmware Upgrade | 1 x Slide Switch |
| Power Consumption | DC5V:8.36W:39BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.81 kg ( 1.78 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 17.74 x 16.92 x 4.20 cm (6.98 x 6.66 x 1.65 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VE805R-AT-U |
| Barcode # | 4719264642944 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 6.8000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





