- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
VP2730 is a multi-in-one presentation switch that integrates video matrix switch with
With the user in mind, VP2730 comes with a straightforward and accessible OSD and Web GUI to streamline operation for both local and remote participants. To facilitate sharing and collaboration with no distance limitations, VP2730 not only allows the meeting moderator to share video content to up to five remote
VP2730 also features more advanced meeting management functions: Moderator Mode enables the meeting moderator to control other displays via the host display; Chat Room facilitates meeting communications; while Screen Capture and Freeze record and control the meeting flow. This Collaborative presentation solution facilitates distance-free content sharing along with advanced audio, simplifying AV integration via eliminating the need for numerous individual components and the compatibility challenges that accompany them.
Package Contents
- 1x VP2730 7 x 3 Presentation Matrix Switch with Streaming, HDBaseT
- 1x IR Receiver
- 1x IR Remote Control
- 1x Power Cord
- 2x Terminal Blocks
- 4x Foot Pads
- 1x User Instructions
(VP2730-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 5 x HDMI Type A female (Black) 1 x DP Female (Black) 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Video Output | |
| Interfaces | 2 x HDMI Type A female (Black) HDBaseT: 1 x RJ-45 Female (Silver) |
| Max. Distance | HDMI: Up to 15m HDBaseT: Up to 1080p@60m (Cat 5e/6) / 70m (Cat 6a/ATEN 2L-2910 Cat 6) |
| Video | |
| Max. Resolution | HDMI/DP: Up to 1080p@60Hz VGA/Analog: Up to 1920x1200@60Hz |
| Compliance | HDMI/DP: HDCP 1.4 Compatible; Consumer Electronics Control (CEC) |
| Audio | |
| Input | Stereo Audio: 1 x mini stereo Jack female (Green) Balance Audio: 1 x Captive Screw Connector, 5-pole Microphone: 1 x Captive Screw Connector, 3-pole |
| Output | Optical Audio: 1 x Toslink (Black) Coaxial Audio: 1 x RCA female (Orange) Stereo Audio: 2 x RCA female (White / Red) |
| Connectors | |
| Console Ports | USB 2.0: 2 x USB Type A Female (White) USB 3.0: 1 x USB Type A Female (Blue) |
| Power | 1 x 3-prong AC Socket |
| Control | |
| RS-232 | 1 x DB 9 female (Black) |
| IR | 1 x Mini Stereo Jack Female (Black) |
| Ethernet | 1 x RJ-45 Female (Silver) |
| Switches | |
| Power | 1 x Pushbutton 1 x Rocker |
| Video Input Port Selection | Video In: 5 x Pushbutton Streaming In: 1 x Pushbutton |
| Video Output Port Selection | 3 x Pushbutton |
| Selection | Multiview: 1 x Pushbutton Menu: 1 x Pushbutton Left: 1 x Pushbutton Up (Unlock): 1 x Pushbutton Right: 1 x Pushbutton Go Live: 1 x Pushbutton Mute: 1 x Pushbutton Esc: 1 x Pushbutton Down: 1 x Pushbutton Enter: 1 x Pushbutton |
| Phantom power | 1 x Slide Switch |
| LEDs | |
| Video | Source 1: HDMI/DP: 2(Green) Source 2: HDMI/VGA: 2(Green) |
| Video Output | Go Live: 3 (Amber) |
| EDID Settings | EDID Mode: ATEN Default / Display A |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50-60Hz; 1.0A |
| Power Consumption | AC110V:28.5W:174BTU AC220V:27.3W:168BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 3.70 kg ( 8.15 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 43.24 x 26.28 x 4.40 cm (17.02 x 10.35 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 1 pc |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VP2730-AT-U |
| Barcode # | 4719264646768 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 3.7000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





