- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VM3250 Modular Matrix Switch Gen. 2 offers advanced access and real-time control of multiple local and remote A/V input devices and displays from a single chassis. The VM3250 allows users to independently switch and route video and/or audio content directly to various monitors, displays, projectors, and/or speakers from the front panel pushbuttons. A built-in Scaler encodes the video format in order to provide seamless, real-time switching. The front panel LCD shows a quick view of active port connections. The switch also includes an option to select an EDID Mode that yields the best resolution across different monitors.
Boasting a sophisticated and reliable design that delivers the best audio/visual distribution and control, the solution also incorporates an Award-winning GUI that can be accessed from anywhere over a network or the internet. Through the intuitive web interface, video sources can be previewed in real-time via live streaming and video walls can be easily set up. A calendar-based scheduling function allows you to queue and play connection profiles via a calendar view for a set period of time, reducing related operation costs.
The VM3250 is easily expandable and accommodates a lineup of hot-swappable ATEN I/O boards. Equipped with automatic signal conversion, it allows various combinations of digital and analog video interfaces, including Fiber Optic, HDBaseT, DisplayPort, HDMI, DVI, 3G-SDI, and VGA. The flexibility and expandability make it ideal for large-scale A/V applications such as broadcasting stations, traffic and transportation-related control rooms, emergency service centers, and any application that requires customizable, high-speed A/V signal routing.
* Compatible I/O Boards
Package Contents
- 1x VM3250 32 x 32 Modular Matrix Switch
- 1x Power Module
- 1x Terminal Block Connector
- 1x Power Cord
- 1x User Instructions
(VM3250-AT-U)
| Board Input | 8 x Slot |
| Board Output | 8 x Slot |
| Video Input | |
| Interfaces | Depends on which I/O board is inserted |
| Max. Data Rate | 22.5 Gbps |
| Audio | |
| Input | Depends on which Input board is inserted |
| Output | Depends on which Output board is inserted |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) Serial Control Pin Configurations: Pin2 = Tx, Pin 3=Rx, Pin 5= Gnd Baud Rate and Protocol: Baud Rate:19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, Parity: No, Flow Control: No |
| RS-485/RS-422 | Connector: 1 x Captive Screw Connector, 5 Pole |
| Ethernet | Connector: 1 x RJ-45 Female |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Port1 / Remix / Customized (EDID Wizard support) |
| Connectors | |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50-60Hz; 10A |
| Power Consumption | AC110V:800W:239BTU AC220V:800W:236BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Dimensions (L x W x H) | 48.20 x 47.19 x 39.90 cm (18.98 x 18.58 x 15.71 in.) |
| Weight | 18.20 kg ( 40.09 lb ) |
| Rack Height (U Spaces) | 9U |
| Carton Lot | 1 pc |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM3250-AT-U |
| Barcode # | 4719264649592 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 18.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





