- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VS0202 Video Matrix Switch allows video and audio from 2 computers to be routed to 2 monitors,projectors and speakers. Ideal for presentations and applications where information from multiple computers is being delivered to multiple destinations.
Package Contents
- 1x 2-Port Video Matrix Switch
- 1x VGA/Audio Cable (1.8m)
- 1x Power Adapter
- 1x User Instructions
(VS0202-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 2 x HDB-15 Male (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Max. Distance | 1.8 m |
| Video Output | |
| Interfaces | 2 x HDB-15 Female (Blue) |
| Impedance | 75 ? |
| Video | |
| Max. Bandwidth | 200 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Max. Distance | Up to 30 m |
| Audio | |
| Input | 2 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Output | 2 x Mini Stereo Jack Female (Green) |
| Connectors | |
| Power | 1 x DC Jack |
| Power Consumption | DC5.3V:2.43W:11BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.47 kg ( 1.04 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 13.00 x 7.61 x 4.40 cm (5.12 x 3 x 1.73 in.) |
| Carton Lot | 20 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VS0202-AT-U |
| Barcode # | 4710423773837 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.0800kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





