- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The ATEN Modular Matrix Solution Series comprises the VM1600A/VM3200 Modular Matrix Switch in tandem with a range of hot-swappable I/O boards. The solution offers real-time control and advanced access to manage 16/32 video sources and 16/32 displays simultaneously, through modular I/O boards in a single chassis. Empowered by ATEN Seamless Switch™ technology, the VM1600A/VM3200 video matrix switches incorporate a speed-progressive video switching function and a unique scaler that integrates seamlessly with video wall systems.
The ATEN Modular Matrix Solution is easily expandable and ideal for large-scale A/V applications such as broadcasting stations, traffic
Boasting a sophisticated and intuitive design to deliver the best audio/visual distribution and control
Package Contents
- 1x VM1600A Modular Matrix Switch
- 1x Power Cord
- 1x Terminal Block connector
- 1x Fan Module (pluggable)
- 1x Power Module (pluggable)
- 1x User Instructions
(VM1600A-AT-U)
| Board Output | 4 x Slot |
| Board Input | 4 x Slot |
| Video Input | |
| Interfaces | Depends on which I/O board is inserted |
| Max. Data Rate | 15.2 Gbps (3.8Gbps per Lane) |
| Audio | |
| Input | Depends on which Input board is inserted |
| Output | Depends on which Output board is inserted |
| Control | |
| RS-232 | Connector: 1 x DB-9 Female (Black) Serial Control Pin Configurations: Pin2 = Tx, Pin 3=Rx, Pin 5= Gnd Baud Rate and Protocol: Baud Rate:19200, Data Bits:8, Stop Bits:1, Parity: No, Flow Control: No |
| RS-485/RS-422 | Connector: 1 x Captive Screw Connector, 5 Pole |
| Ethernet | Connector: 1 x RJ-45 Female |
| EDID Settings | EDID Mode: Default / Port1 / Remix / Customized (EDID Wizard support) |
| Connectors | |
| Power | 1 x 3-Prong AC Socket |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | 100-240 VAC; 50/60Hz; 3/6 A |
| Power Consumption | AC110V:460W:166BTU AC220V:460W:156BTU |
| Fan | Airflow: 55.2 cfm Operating Voltage: 10.2 - 12VDC Operating Temp: -10 - 60°C |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Storage Temperature | -20 - 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 15.11 kg ( 33.28 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 48.20 x 46.66 x 26.59 cm (18.98 x 18.37 x 10.47 in.) |
| Rack Height (U Spaces) | 6U |
| Carton Lot | 1 pc |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VM1600A-AT-U |
| Barcode # | 4719264646287 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 15.1000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





