- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

All-in-one design to simplify streaming workflow – Integrates 1080p video capture, video recorder, video switch, streaming encoder, video converter, video splitter, and audio mixer
(UC9040-AT-U)
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x 4K HDMI Type-A Female (up to 2160p60, unencrypted) 3 x HDMI Type-A Female (up to 1080p60, switcher, unencrypted ) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x 4K Loop-Thru HDMI Type-A Female (up to 2160p60, unencrypted) 1 x PGM HDMI Type-A Female (up to 1080p60, unencrypted) |
| Video Sampling | 4:2:2 8-bit |
| Color Space | 4:2:2 YUV |
| Video Resolution | HDMI 1 Input: VGA(640x480@60), 480p60/50/30/25, SVGA(800x600@60), XGA(1024x768@60), 720p60/50/30/25, SXGA(1280x1024@60), WXGA+(1440x900@60), UXGA(1600x1200@60 RB), WUXGA+(1680x1050@60), 1080p60/50/30/25, 2160p60/50/30/25 HDMI 2/3/4 Input: VGA(640x480@60), 480p60/50/30/25, SVGA(800x600@60), XGA(1024x768@60), 720p60/50/30/25, SXGA(1280x1024@60), WXGA+(1440x900@60), UXGA(1600x1200@60 RB), 1080p60/50/30/25 SRC/PGM HDMI Output: 480p60/50/30/25, 576p60/50/30/25, 720p60/50/30/25, 1080p60/50/30/25 HDMI Loop-Through Output: VGA(640x480@60), 480p60/50/30/25, SVGA(800x600@60), XGA(1024x768@60), 720p60/50/30/25, SXGA(1280x1024@60), WXGA+(1440x900@60), UXGA(1600x1200@60 RB), WUXGA+(1680x1050@60), 1080p60/50/30/25, 2160p60/50/30/25 |
| Audio Inputs | |
| Interfaces | HDMI captured inputs (stereo) 2 x 1/4" TRS jack (dual mono) |
| Audio Outputs | |
| Interfaces | HDMI outputs (stereo) 1x 1/8" TRS jack (stereo) |
| Network Protocol | Dual-stream encoder supports direct live streaming to CDN server over ethernet using Real Time Messaging Protocol (RTMP/RTMPS) ------------------------------------------------------- Video Encoding Format: H.264 Bit rate: 512Kbps~10Mbps Color Format: YUV420 Resolution: 1080p30/25, 720p60/50/30/25, 480p60/50/30/25 ------------------------------------------------------------------- Audio Encoding Format: AAC Sampling rate: 48kHz Bit rate: 128kbps |
| Recording Storage | Max. video resolution: 1080p30/25 File format:MP4 Support media: USB 3.x compatible mobile drive (HDD / SSD) or flash drive, at least 32GB of free space |
| Connection | 2x USB 3.1 Gen1 Type-A Female (blue) 1x USB Type-C 1x GbE LAN port |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 40 ºC |
| Storage Temperature | -20 – 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| OS Support | • iPad Pro (3rd gen or later) with iOS 11 and above The following iPad with iOS 11 and above (Additional Apple Lightning USB 3 Adapter is required): • iPad Pro (1st and 2nd gen) • iPad (5th gen or later) • iPad Air (3rd gen or later) • iPad Mini (5th gen or later) |
| Power | |
| Maximum Input Power Rating | DC12V, 7.5A |
| Power Consumption | DC12V:17.37W:184BTU |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 1.85 kg ( 4.07 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 28.85 x 18.99 x 9.66 cm (11.36 x 7.48 x 3.8 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | UC9040-AT-U |
| Barcode # | 672792011856 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





