- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

CORSAIR XENEON 27QHD240 OLED 27-Inch Gaming Monitor, 2560 x 1440, 240Hz, 0.03ms GtG, HDR with 1000nit Peak Brightness, 1.5M:1 Contrast Ratio, 1.07 Billion Colors
Feel like you are in the game with the CORSAIR XENEON 27QHD240 Gaming Monitor built with OLED technology. See your games in stunning
detail, with up to 240Hz refresh rate and an unbelievably fast 0.03ms GtG response time. Motion-blur-canceling and 0.01ms pixel response time ensures a new level of
realism during fast-moving scenes, as you enjoy silky-smooth, tear-free images thanks to NVIDIA® G-SYNC compatibility and AMD FreeSync™ Premium certification.
With dual HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, and USB Type-C connections, the XENEON 27QHD240 resets your expectations of what a premier gaming monitor can be.
- OLED META Technology engineered by LG Display
- Proximity sensor OSD
- Anti-glare and low blue light
- Adjustable height, tilt, swivel, and pivot
- VESA compatible 100mm x 100mm
(CM-9030002-AU)
| Native Resolution | 2560x1440 (16:9) |
|---|---|
| HDR Certification | None |
| AC Adapter | 180W |
| Display Technology | OLED |
| Flicker Free | Yes |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x Type-C DP Alt-Mode |
| Display Surface | Non-Glare |
| Display Colors | 1.07B (10-bit RGB) |
| Static Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Peak Brightness | 450 nit peak brightness, 800 nit @10%APL, 1,000 nit@3% APL |
| Color Gamut | 98.5% (DCI-P3), 100% (sRGB) |
|---|---|
| Response Time | GtG 0.03ms |
| Adaptive Sync | NVIDIA G-Sync Compatible;Yes |
| Screen Size | 27” |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Max Resolution | 2560x1440 (16:9) |
| Warranty | 3 Years / Zero Dead Pixels |
| Adjustable Height | 100mm |
| Weight | 9.1 |
| SKU | CM-9030002-AU |
| Barcode # | 840006698630 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





