- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair K70 PRO Mini Wireless 60% Mechanical Gaming Keyboard
- Cherry MX Speed
- Switch Type: CHERRY MX SPEED Silver
- Form Factor: 60%
- Polling Rate: Up to 8,000Hz with AXON
- Connectivity: SLIPSTREAM Sub-1ms Wireless, Bluetooth 4.2
- Wired Connectivity: USB 3.0 or 3.1 Type-A
- Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting
- Lighting: RGB
(CH-9189014-NA)
Specifications
| Battery Type | Built-in Rechargeable Lithium-Ion Polymer |
| Connectivity | Wireless, Wired; SLIPSTREAM Sub-1ms Wireless, Bluetooth 4.2 |
| Dimensions | 293mm x 109mm x 40mm |
| Interface | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Mouse Bundle | No |
| Operating System | |
| Series | K70 PRO MINI WIRELESS |
| Supported OS | |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 640g |
| Additional colored and textured keycaps | Radiant Spacebar, CORSAIR logo ESC |
| Adjustable Height | Yes |
| Battery Charging | USB to Device |
| Cable Type | Braided |
| Form Factor | 60% |
| Keyboard Battery Life | Up to 32 hours with RGB effects or 200 hours with backlighting off |
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
| Keyboard Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyswitches | CHERRY® MX SPEED Silver |
| Lighting | RGB |
| Matrix | 61 Keys |
| Media Control | FN Shortcuts |
| Media Controls | Yes |
| Number Onboard profiles | Up to 50 |
| On-Board Memory | 8MB |
| USB Polling Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| WIN Lock | FN Shortcut |
| Wireless Range | Up to 10m |
| SKU | CH-9189014-NA |
| Barcode # | 840006652991 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





