- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial X10 Pro 1TB Portable SSD | CT1000X10PROSSD9 | crucial.com
SKU: CT1000X10PROSSD9
Buy Crucial X10 Pro 1TB Portable SSD CT1000X10PROSSD9.
Product Images
Features
Fast, dependable storage for every shoot
Broad compatibility
Windows, Mac, Android, iPad, PC and Linux support; included USB-C cable. Windows, Mac, Android, iPad, PC and Linux support; included USB-C cable.
Durable design
Drop resistant up to up to 7.5 feet/2 meters with IP55 water and dust resistance. Drop resistant up to up to 7.5 feet/2 meters with IP55 water and dust resistance.
Security on the go
Ease your worries with secure password protection. Ease your worries with secure password protection.
Professional quality
65 x 50 mm design, anodized aluminum with rubber base and lanyard hole. 65 x 50 mm design, anodized aluminum with rubber base and lanyard hole.
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
Downloads & Resources
Product Videos
(CT1000X10PROSSD9)
Specifications - CT1000X10PROSSD9
| Interface | USB 3.2 Gen-2 2x2 (20Gb/s) |
| Sequential Read | 2100 |
| Sequential Write | 2000 |
| Warranty | Limited 5-year |
| Form factor | External Portable |
| SSD series | X10 Pro |
| Capacity | 1TB |
| SKU | CT1000X10PROSSD9 |
| Barcode # | 649528938381 |
| Brand | CRUCIAL |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





