- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
1-Port Gigabit 30W PoE Splitter
(DPE-301GS)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Interfaces/Ports
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 98 g |
| Form Factor | External |
| Length | 109.7 mm |
| Height | 24.4 mm |
| Width | 62.2 mm |
General Information
| Product Type | PoE Splitter |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DPE-301GS |
| Product Name | 1-Port Gigabit PoE Splitter |
| Brand Name | D-Link |
Power Description
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 2.50 A |
| Maximum Output Power | 32.40 W |
| Minimum Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Voltage | 12 V DC |
| Minimum Output Current | 2 A |
| SKU | DPE-301GS |
| Barcode # | 790069416675 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.2200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





