- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link Unified Wireless AX3600 Wi-Fi 6 4x4 Dual Band PoE Access Point for DWC-1000, DWC-2000
DWL-X8630AP
Network - Wireless Access Point & Bridge
Features
With the DWL-X8630AP by your side, it’s all systems go. It is fully prepared to handle all day-to-day demands of medium to large-sized enterprises. Equipped with Wi-Fi 6, there are massive performance improvements, as well as all the features of 11ax are now available for the 2.4 GHz band too. Turbocharged speeds, plenty of bandwidth and simple central management make it the ultimate booster in productivity.
- Dual-band Wi-Fi 6 Access Point with up to 3600 Mbps throughput
- High performance 4 x 4 MU-MIMO design
- Support for Power of Ethernet 802.3at means less wires, for cleaner and easier deployment
- Coverage is shared more efficiently over more users with Airtime Fairness
- Band Steering intelligently manages users, pushing them onto the higher radio frequency when possible
- With 802.11k support, devices pre-detect neighboring APs, switching seamlessly when roaming
- Quality of Service prioritises time-sensitive data such as video calls or streaming, for less interruptions
- Stay secure with the latest 128-bit Personal or 192-bit Enterprise wireless encryption
- Zero-Wait DFS preemptively seeks quieter frequency channels, reducing external interference
Technical Details
| Warranty | Ltd L'Time |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DWL-X8630AP)
Technical Details
| Warranty | Ltd L'Time |
|---|
| SKU | DWL-X8630AP |
| Barcode # | 790069452918 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.4500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.300m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.








