- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Nuclias AX1800 Wi-Fi Cloud-Managed Access Point(With 1 Year License)
(DBA-X1230P)
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Management Port | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 484 g |
| Form Factor | Desktop |
| Wall Mountable | |
| Ceiling Mountable | |
| Height | 28 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 170 mm |
General Information
| Product Type | Wireless Access Point |
| Manufacturer Part Number | DBA-X1230P |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DBA-X1230P |
| Product Name | Nuclias Cloud-Managed AX1800 Access Point |
| Product Line | Nuclias |
| Product Series | DBA |
| Brand Name | D-Link |
Technical Information
| Wireless Transmission Speed | 1.76 Gbit/s |
| Frequency Band | 5 GHz |
| 2.40 GHz | |
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Encryption Standard | WPA2-ENT |
| WPA3 | |
| WPA3-ENT | |
| Data Encryption | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| SKU | DBA-X1230P |
| Barcode # | 790069456930 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 1.1100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





