- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Epson TM-L100 (101) Desktop Direct Thermal Printer - Monochrome - Wall Mount - Label Print - Ethernet - USB - USB Host - With Cutter - Black - 170 mm/s Mono - 203 x 203 dpi - 80 mm Label Width - For PC Create high-quality permanent and semi-permanent labels The TM-L100 supports a range of liner-less media, including thick and highly-adhesive media. Improve productivity Reduce time and avoid costly mistakes associated with handwriting labels. The TM-L100 produces clear, legible and highly-adhesive labels, without the need to peel off the backing paper. Reduce environmental impacts Print labels without the plastic backing paper, to reduce label waste. Integrate and connect easily The TM-L100 can be easily integrated into existing POS systems, thanks to embedded ePOS capacities. The printer also has Bluetooth, Serial and Ethernet connectivity capabilities Keep downtime to a minimum High-quality, reliable hardware backed by Epson's history and heritage in the global printer marketplace. Key Features Support for liner-free media Improve productivity and reduce environmental impacts Embedded ePOS capacities Easily integrate with the current POS system Silicon laminate surface Improved cleanability + anti-sticking surface Sync and charge functionality Provides power and data over a single cable Reliable hardware Backed by Epson's proven service and support
(C31CJ52101)
| Power Source | Power Adapter |
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Noise Level | 52 dB |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter | Yes |
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Cut Type | Partial Cut |
| Weight (Approximate) | 1.60 kg |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 202 mm |
| Width | 142 mm |
| Depth | 132 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CJ52101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-L100 (101) |
| Product Name | TM-L100 (101) Direct Thermal Printer |
| Product Series | TM |
| Brand Name | Epson |
| Media Thickness | 103 µm |
| Maximum Roll Diameter | 102 mm |
| Media Type | Label |
| Receipt | |
| Liner-free Label | |
| Continuous Label | |
| Black Mark | |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| Cover Open Sensor | |
| Black Mark Sensor | |
| Maximum Label Width | 80 mm |
| Application/Usage | Desktop |
| Recommended Use | Label Print |
| Power Consumption | 150 µA |
| Print Head Life | 75KM |
| Installation | Horizontal/Vertical |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 41.1 Year |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 35000000 |
| Character Sets | 95 Alphanumeric |
| 37 International | |
| 128 x 11 Graphic | |
| Fonts Included | ANK |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| SKU | C31CJ52101 |
| Barcode # | 8715946700908 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 2.6600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






