- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP EliteBook 865 G9 16" WUXGA Laptop Ryzen 5 6600U 16GB 256GB W10P 4G LTE Touch
- Display: 16" WUXGA (1920x1200) IPS Touch
- CPU: Ryzen 5 6600U (Up to 4.5GHz, 6 Cores)
- Memory: 16GB DDR5 4800MHz
- Storage: 256GB PCIe NVMe SSD
- Graphics: AMD Radeon
- Wireless: Realtek RTL8852AE WiFi 6 + Bluetooth 5.2, Intel XMM 7560 LTE Advanced
- I/O: HDMI 2.0, 2x USB-C, 2x USB-A, Combo Jack
- OS: Windows 10 Pro
- Camera: 5 MP Privacy Camera
(6G9K9PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Battery Information
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 17.25 Hours |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.74 kg |
| Height | 19.20 mm |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 251 mm |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB4™? Type-C®? 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™? 1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Processor
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 6600U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6G9K9PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | EliteBook 865 16 inch G9 Notebook PC |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 865 G9 |
| Brand Name | HP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Beidou |
| GLONASS | |
| Miracast Technology | |
| Anti-glare Screen | |
| Country of Origin | China |
| Energy Star | Yes |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 40.6 cm (16") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| GPS | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | HSPA+ |
| LTE Advanced | |
| UMTS | |
| DC-HSPA+ | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| SKU | 6G9K9PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





