Don't pay: $3,999.00
$2,736.00
SAVE $1,263.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Spectre x360 16-f1002TX i7-1260P 16GB DDR4 Onboard 512GB PCIe-SSD 16" WQUXGA OLED Touch Screen 4GB Intel Arc A370M IR-WebCam WiFi-6 BT-5.2 Windows 11 Pro - Black
(6M073PA)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
Battery Information
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
Processor
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1260P |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer Part Number | 6M073PA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 16-f1002TX |
| Product Name | Spectre x360 2-in-1 Laptop 16-f1002TX |
| Product Line | Spectre x360 |
| Brand Name | HP |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.01 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 358 mm |
| Depth | 245.3 mm |
| Product Color | Nightfall Black |
Miscellaneous
| Application/Usage | Premium Computing |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-reflection |
| Corning Gorilla Glass | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO |
| Energy Star | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 40.6 cm (16") |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Arc A370M Graphics (4 GB GDDR6 dedicated) | |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Dedicated | |
| Display Screen Type | OLED |
| SKU | 6M073PA |
| Barcode # | 196786214042 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 4.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





