- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP X32 31.5" 165Hz 2K QHD 1ms HDR400 FreeSync IPS Gaming Monitor
- Panel Size: 31.5"
- Panel Type: IPS
- Resolution: 2K QHD 2560x1440
- Aspect Ratio: 16:9
- Refresh Rate: 165Hz
- Response Time: 1ms
- Brightness: 400cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1
- Displayable Colours: 8 bit + FRC
- Speakers: N/A
- I/O: 1x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0, 1x 3.5 mm Audio Jack
- Ergonomics: Tilt, Height
- VESA Support: 100x100mm
- Eyesafe Certified
(2V7V3AA)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Response Time | 1 ms GTG (OD) |
| Features | Anti-glare |
| High Dynamic Range (HDR) 400 | |
| Game Mode | |
| Low Blue Light | |
| Security Lock-ready | |
| OnScreen Control | |
| Eyesafe Certified | |
| Wide Viewing Angle | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 255 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 165 Hz |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
Video
| Brightness | 400 cd/m² |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Vietnam MEPS |
| CEL G1 | |
| China Energy Label (CEL) | |
| WEEE |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 2V7V3AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | X32 |
| Product Name | X32 QHD Gaming Monitor |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.90 kg |
| Height | 429.5 mm |
| Width | 713.8 mm |
| Depth | 53.6 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 548.10 mm |
| Width with Stand | 713.80 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| SKU | 2V7V3AA |
| Barcode # | 195161916632 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 9.9900kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





