- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- HP X34 34" 165Hz WQHD Anti-Glare IPS Gaming Monitor
- Native Resolution: WQHD (3440x1440)
- Refresh Rate: 165Hz
- Response Time: 1ms GtG (with overdrive)
- Aspect Ratio: 21:9
- Brightness: 400cd/m2
- Contrast Ratio: 1000:1
- Panel Type: IPS
- I/O: HDMI2.0, DisplayPort1.4
- VESA Mountable: 100x100mm
- Adjustability: Tilt
- Low Blue Light Mode
(2V7W5AA)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Video
| Brightness | 400 cd/m² |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
Technical Information
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 1 ms GTG (OD) |
| Features | Low Blue Light |
| Eyesafe Certified | |
| OnScreen Control | |
| Anti-glare | |
| High Dynamic Range (HDR) 400 | |
| Viewable Screen Size | 86.4 cm (34") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 255 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz |
| Screen Size Class | 863.60 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 2V7W5AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | X34 |
| Product Name | X34 WQHD Gaming Monitor |
| Brand Name | HP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Vietnam MEPS |
| WEEE | |
| Australia/New Zealand MEPS | |
| China Energy Label (CEL) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8 kg |
| Height | 368.1 mm |
| Width | 816.5 mm |
| Depth | 53.6 mm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 514.40 mm |
| Width with Stand | 816.50 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| SKU | 2V7W5AA |
| Barcode # | 195161917837 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 9.9900kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





