- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Upgrade your impromptu meetings and collaborative brainstorming sessions with the 43” diagonal HP Z43 4K UHD Display. Get started immediately with single USB-C™ cable connectivity to your devices.
- 107.97 cm (42.51")
- Anti-glare; In plane switching; Language selection; LED Backlights; On-screen controls; Plug and Play; User programmable
- 4K UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz)
- 1 DisplayPort™ 1.2; 1 mini DisplayPort™ 1.2; 1 HDMI 2.0; 1 USB Type-C™ (Alternative mode DisplayPort™ 1.2, power delivery up to 65 W)
Brilliant views
Experience crisp, colorful picture quality and excellent content readability with more than 8 million pixels. The 4K[1], 3840 x 2160 resolution screen replaces a typical quad-display setup without the bezel interruptions of multi-screen tiling.
Create a content jam session
Redefine onscreen collaboration when you pull content simultaneously from up to four PCs and broadcast together on the screen at the same time with Picture-by-Picture features.
Go live in seconds
Start your meetings fast with one-and-done device connectivity from a single USB-C™ cable that declutters your workspace, receives video and data, and can power your device up to 65W.[2]
- [1] 4K content required to view 4K images.
- [2] See product QuickSpecs for exact specifications
(1AA85A4)
Specifications
| 3D Support | |
| Accessories | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Box Weight | 16.95 kg |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Built-in Speaker | No |
| Colour | |
| Contrast Ratio | 1000:1 static; 5000000:1 dynamic |
| Dimensions with stand | 97.21 x 24 x 61.9 cm |
| Input Connector | 1 DisplayPort™ 1.2; 1 mini DisplayPort™ 1.2; 1 HDMI 2.0; 1 USB Type-C™ (Alternative mode DisplayPort™ 1.2, power delivery up to 65 W) |
| Panel Size | 107.97 cm (42.51") |
| Panel Type | IPS w/LED backlight |
| Power Supply | Input voltage: 90 to 265 VAC |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz) |
| Response Time | 8 ms gray to gray |
| Stands | |
| Viewing Angle | 178° horizontal; 178° vertical |
| Wall Mounting | Yes, both 200 mm and 100 mm with included bracket |
| Warranty | 3 year parts and labour limited warranty. |
| Weight |
| SKU | 1AA85A4 |
| Barcode # | 190781014645 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 23.5000kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.011m |
| Shipping Cubic | 0.000005000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





