- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP ZBOOK X2 14IN UHD DRMCOLOR TOUCH I7-8650U 32GB 1TB TURBO WLAN PEN FPR M620 WEBCAM W10 PRO 3-3-3
(5CE54PA)
Specifications
| Battery | HP Long Life 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Camera | 720 HD webcam with IR (Near infrared imaging) |
| Card Reader | SD media card reader |
| Chipset | Non-applicable, processor specific |
| Dimensions | 36.45 x 22.7 x 2.03 cm (laptop mode); 36.45 x 22.7 x 1.46 cm (tablet mode); 37.08 x 25.1 x 1.86 cm |
| Display | 14.0-inch diagonal LED-backlit UHD DreamColor Anti-glare UWVA Touch (3840 x 2160) – 10 bit (8+2 FRC) – Support for 1 billion colors |
| Extra | |
| Graphics | NVIDIA® Quadro® M620 with 2GB dedicated GDDR5 graphics memory |
| LAN | |
| Memory | 32 GB DDR4-2133 SDRAM (2 x 16 GB) |
| Optical Drive | |
| OS | Windows 10 Pro 64 |
| Ports | 1 HDMI 1.4; 1 power connector; 1 USB 3.0 (charging); 2 USB 3.1 Type-C™ Thunderbolt™ 3 (DisplayPort™ 1.2) |
| Processor | Intel® Core™ i7-8650U with Intel® UHD Graphics 620 (1.9 GHz base frequency, up to 4.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 8 MB cache, 4 cores) |
| Product Family | HP |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Storage Capacity | 1 TB PCIe® NVMe™ SSD |
| Storage Type | 1 TB PCIe® NVMe™ SSD |
| Touch | multi-touch |
| Warranty | 3 years standard parts, labour and on-site limited warranty, depending on country (upgrades available), 1 year limited warranty on primary battery. |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | Starting at 1.65 kg (tablet mode); Starting at 2.17 kg (laptop mode) |
| Wireless | Intel® Dual Band Wireless-AC 8265 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 Combo |
| SKU | 5CE54PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





