- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Audio
Speaker frequency range
40 Hz-16 kHz
Microphone frequency range
100 Hz to 10 kHz
Speaker bandwidth - music mode
40 Hz to 16 kHz
Certifications
CE, CB, FCC, IC, NOM, NTC, EAC, PSB, ICASA, TELEC, SIRIM, ACMA, NZ Telepermit, UL, Bluetooth®
Fit & comfort
Headset form factor
Earhook (headband & neckband available as accessories)
Ease of use
Intuitive audio control
Answer/end call - Reject call - Volume control
Voice/mute
Yes
Busylight
Integrated red light on the microphone tip and the headset, activated when on a call or manually by the user when busy, to act as a “do not disturb” signal
Battery
Talk-time
Up to 9 hours
Charging time
30 mins for 40% charge
75 mins for 100% charge
Connectivity
Connectivity
Deskphone, USB deskphone, softphone, 2x mobile (Bluetooth®)
Connection (mini jack, USB, etc.)
2x micro USB, RJ-9 for handset, RJ-9 for deskphone audio, RJ-45 for AUX
DECT device
Yes
NFC
Yes
Bluetooth® device
Yes, in base
Bluetooth® version
5.0
Supported Bluetooth® modes
SCO, eSCO, Sniff mode
Supported Bluetooth® profiles
Headset, hands-free and PBAB
Wireless range
Up to 100m
Headset bandwidth
Narrowband and wideband.
Optimised for music (when not on a call)
General
Box content
Headset, earhook, base, power supply, USB cable, deskphone cable, documentation, Quick Start guide, accessories: headband, earhook & eargel, neckband
Main unit dimensions (W x D x H)
Base: 93 x 90 x 110m
Headset: 105 x 32 x 50 mm
Headset weight
18 g
Security
DECT Security Step C & using FIPS-approved algorithms for key generation, payload encryption and authentication
Warranty
North America: 1-year limited warranty
Europe/APAC: 2-years limited warranty
Jabra Direct
Yes
Operating temperature:
-10°C to + 55°C


(9555-583-117)
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Behind-the-neck | |
| Over-the-ear | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Weight (Approximate) | 18 g |
| Height | 5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 9555-583-117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 75 Convertible |
| Product Name | Engage 75 Convertible Headset |
| Product Line | Engage |
| Brand Name | Jabra |
| Microphone Technology | Condenser |
| Noise Cancelling | |
| Uni-directional | |
| Electret | |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Near Field Communication | Yes |
| Wireless Operating Distance | 10000 cm |
| SKU | 9555-583-117 |
| Barcode # | 5706991019797 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





