- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra Pro 925 Mono Bluetooth Dual Connectivity Wireless Headset - Plug-and-Play - Wideband Audio with HD Voice - Up to 12 Hours Talk Time - Up to 100 metres Wireless Range - Remote call control buttons - Jabra SafeTone Hearing Protection - Charging Base - Bluetooth Wireless - 925-15-508-208 - 2 Years Limited Warranty
(925-15-508-208)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
Microphone
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Microphone Design | Boom |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 925-15-508-208 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 925 |
| Product Name | Pro 925 Headset |
| Product Line | Pro |
| Product Series | 900 |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 29 g |
| Height | 1.8 cm |
| Width | 5 cm |
Technical Information
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Mono |
| Sound Pressure Level | 91 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 7 kHz |
| Near Field Communication | Yes |
| Wireless Operating Distance | 10000 cm |
| SKU | 925-15-508-208 |
| Barcode # | 5706991020557 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





