- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra Evolve 65e UC Bluetooth In Ear Headset Mic - Noise-cancelling Microphone - 12mm Dynamic Speaker - Speaker Bandwidth: 20 Hz to 20 KHz (Music Mode) 100Hz to 8 KHz (Conversation Mode) - Passive Noise Cancellation - IP54 Water & Dust Resistant - Neckband Vibration Alert - One-tap Access Voice Assistant - 8 Hours Talk/13 Hours Music Time - Bluetooth 4.2 + BT Low Energy - 30m Wireless Range with Link 370/10m with Mobile - 6599-629-109 - 2 Years Limited Warranty
(6599-629-109)
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 36 g |
| Form Factor | In-ear |
Earpiece
| Earpiece Design | Earbud |
| Behind-the-neck | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.2 cm |
General Information
| Product Type | Earset |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 65e UC |
| Product Name | EVOLVE 65e UC Earset |
| Product Line | EVOLVE |
| Brand Name | Jabra |
Technical Information
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 6599-629-109 |
| Barcode # | 5706991021974 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





