- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra LINK 360 Bluetooth 3.0 Bluetooth Adapter for Desktop Computer/Notebook/Tablet/Smartphone/Music Player - USB - 2.40 GHz ISM - 100 m Indoor Range - External SUPERIOR WIRELESS UC PERFORMANCEThe Jabra LINK 360 is a plug-and-play Bluetooth mini USB adapter suitable for staying in PC at all times. It connects your Bluetooth headset with your PC. With a range of up to 100 meters (depending on the headset), employees can enjoy freedom of movement while talking on the phone. Capable of streaming music from PC in an outstanding quality (headsets supporting A2DP).
(14208-01)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Form Factor | External |
General Information
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Manufacturer Part Number | 14208-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 360 |
| Product Name | LINK 360 Adapter |
| Product Line | LINK |
| Brand Name | Jabra |
Miscellaneous
| Compatibility | Jabra Supreme UC Bluetooth Headset |
| Device Supported | Desktop Computer/Notebook/Tablet/Smartphone/Music Player |
| System Requirements |
|
Technical Information
| Features | Digital Signal Processing |
| Electronic Hook Switch | |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 3.0 |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Indoor Antenna Range | 100 m |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| SKU | 14208-01 |
| Barcode # | 5706991014198 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





