- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Jabra TALK 45 Wireless Earbud, Over-the-ear Mono Earset - Black - Monaural - Outer-ear - 3000 cm - Bluetooth - 16 Ohm - 200 Hz to 8 kHz - MEMS Technology, Omni-directional Microphone - Noise Canceling Engineered for noise cancellation and Voice Control. The clearest calls. HD voice and 2-microphone technology. Noise cancelling. Advanced technology for clear, noise-free calls. Long lasting. Up to 6 hours of calls. Up to 10 days of standby time. Stream from your phone. Music, podcasts and GPS directions. Voice Control. Dedicated button for Siri® and Google Assistant™.
(100-99800902-40)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| MEMS Technology | |
| Microphone Design | Cheek |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earbud | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.1 cm |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
General Information
| Product Type | Earset |
| Manufacturer Part Number | 100-99800902-40 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 45 |
| Product Name | TALK 45 Earset |
| Product Line | TALK |
| Brand Name | Jabra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.2 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Outer-ear |
| Height | 2.4 cm |
| Width | 1.5 cm |
Technical Information
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Mode | Mono |
| Sound Pressure Level | 112 dB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 200 Hz |
| Maximum Frequency Response | 8 kHz |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
| SKU | 100-99800902-40 |
| Barcode # | 5707055046308 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





