- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
XS1000 external solid state drive (SSD)
Colour
Part Number: SXS1000/2000G | Brand: Kingston
Key Features
- Compact, pocket-sized form factor
- Speeds up to 1,050MB/s1with USB 3.2 Gen 2
- Increased storage up to 2TB2
Overview
Kingston’s XS1000 external SSD delivers fast, portable storage in a sleek, compact design. With USB 3.2 Gen 2 speeds of up to 1,050MB/s and capacities of up to 2TB, it’s perfect for hassle-free backups. Compatible with USB Type-C ® and Type-A, it ensures seamless connectivity.
Description
Kingston’s XS1000 external SSD is an incredibly convenient file backup solution. Its sleek, compact form factor is designed to fit seamlessly into your lifestyle, allowing you to carry it anywhere with ease. Don't let its size fool you – this tiny powerhouse boasts speeds of up to 1,050MB/s 1 and high capacities of up to 2TB 2 , providing ample speed and space to store your valuable data. Compatible with both USB Type-C ® 3 and USB Type-A devices with the included cable and adapter 4 to provide unrivalled convenience and impressive storage capabilities, the XS1000 is your reliable companion for hassle-free file backup, ensuring your important documents, cherished memories and media files are always readily accessible. Say goodbye to bulk and hello to streamlined storage efficiency with the XS1000 external SSD. Available in black or red. Compact, pocket-sized form factor Speeds up to 1,050MB/s 1 with USB 3.2 Gen 2 Increased storage up to 2TB 2
Product Images
(SXS10002000G)
Specifications - SXS1000/2000G
General
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Speed1 | Up to 1,050MB/s read, 1,000MB/s write |
| NAND | 3D |
| Capacities2 | 1TB, 2TB |
| Dimensions | 69.54 x 32.58 x 13.5mm |
| Weight | 28.7g |
| Casing material | Metal + plastic |
| Includes | 12” USB Type-C (drive) to USB Type-A (host) cableUSB Type-A to USB Type-C adapter |
| Operating temperature | 0°C~40°C |
| Storage temperature | -20°C~85°C |
| Warranty/support5 | Limited 5-year warranty with free technical support |
| Compatible with6 | Windows®11, 10, macOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS™, Android™, iOS/iPadOS®(v.13+) |
| SKU | SXS10002000G |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





