- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Lenovo Go Wireless ANC Headset w/ Charging Stand (MS Teams)
Get the premium Microsoft Teams experience with our Lenovo Go Wireless ANC Headset that delivers consistent, reliable calling and playback every time. Whether you are in the office or out and about, you'll always be able to hear and be heard, thanks to the powerful built-in active noise cancellation.
WHY CHOOSE THE LENOVO GO WIRELESS ANC HEADSET?
- Go Wireless with Team
The Lenovo Go Wireless ANC Headset makes it possible for remote workers to transit between workplaces without a hitch. And with Teams Certified tech, you can rest easy knowing you can make the most of your favorite UC platform.
- Eliminate Distractions
Work from anywhere with the Lenovo Go Wireless ANC Headset's noise-cancelling technology that ensures whoever is listening can hear you loud and clear. With up to 20 hours of battery life and a liberating 30 m wireless range, you'll never feel limited, either.
- Enjoy Luxury Comfort
A premium headset is one that can blend into your life without weighing you down. The Lenovo Go Wireless ANC Headset keeps you comfortable with a premium tailored fit (left and right-sided) and intuitive side-controls with LED indicators on earcups.
Features
- Enjoy best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone
- Immense yourself in quality sound with this stereo headset
- Get rid of the tangles and love your music with these wireless Bluetooth headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 20 Hz-20 kHz
- Stay connected smoothly with a wireless range of 3000 cm
(4XD1C99222)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
Technical Information
| Cable Length | 130 cm |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Features | Active Noise Canceling |
| Adjustable Headband | |
| Battery Status Indicator | |
| Bluetooth Status Indicator | |
| Braided Cable | |
| Comfortable | |
| Fast Charging | |
| LED Indicator | |
| Microphone Mute | |
| Microsoft Teams Button | |
| Rechargeable Battery | |
| Swivel Microphone Mute | |
| Unified Communication | |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Operating Distance | 3000 cm |
| Noise Canceling | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 4 cm |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
Miscellaneous
| Application/Usage | Computer |
| Conference Call | |
| Office | |
| Portable Electronics |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 208.5 g |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 18.7 cm |
| Width | 7 cm |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 4XD1C99222 |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | Go Wireless ANC Headset |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 4XD1C99222 |
| Barcode # | 195890370118 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





