Don't pay: $3,280.91
$2,284.70
SAVE $996.21 (30%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO T14S G3 R5 6650U, 14"WUXGA TOUCH, 512GB SSD, 16GB, 4G LTE, W10P/W11P
(21CQ0021AU)
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB Type-C (USB4.0, DP1.4);1x USB Type-C (USB3.2, DP1.4) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.35 kg |
| Height | 19.75 mm |
| Width | 317.5 mm |
| Depth | 226.9 mm |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Model | 6650U |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
Network & Communication
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Cellular Data Connectivity Technology | UMTS |
| LTE | |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | GSM |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21CQ0021AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21CQ0021AU |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 3 21CQ0021AU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14s Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 21CQ0021AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.2200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





