Don't pay: $1,729.00
$1,415.00
SAVE $314.00 (18%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(20WE000SAU)
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 8.40 Hours |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
Technical Information
| Release Month | September |
| Release Year | 2020 |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 Year Onsite |
| Limited Warranty | 1 Year |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Memory
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.50 kg |
| Form Factor | Convertible |
| Height | 16.90 mm |
| Width | 320 mm |
| Depth | 216 mm |
| Product Color | Mineral Gray |
Processor
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB-C 3.2 Gen 2 (with the function of PD 3.0 and DP 1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Features | Gorilla Glass |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| ErP Lot 3 | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20WE000SAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20WE000SAU |
| Product Name | ThinkBook 14s Yoga ITL |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Series | 14s Yoga ITL |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 20WE000SAU |
| Barcode # | 195235929438 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.2400kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





