- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech MK545 Advanced Wireless Keyboard & Mouse Combo - USB Receiver - Soft Rubber Side Grips on Mouse - Productivity Keys - Spill Resistant Design - 2.4GHz wireless (10m Range) - Laser-Grade Tracking - 920-008696 - 12 Month Limited Warranty
(920-008696)
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Platform Supported | Windows |
| Chrome OS | |
| Environmentally Friendly | Yes |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | Calculator |
| Battery | |
| Media Player | |
| On/Off Switch | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
Pointing Device
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Number of Total Buttons | 7 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-008696 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK545 |
| Product Name | MK545 Advanced |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 24 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 457.30 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 193.50 mm |
| Pointing Device Height | 41 mm |
| Pointing Device Width | 65 mm |
| Pointing Device Depth | 120 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 805 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 83 g |
| SKU | 920-008696 |
| Barcode # | 97855137326 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.480m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.002400000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





