- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech Wireless Wave Combo MK550 - Wave-shaped key frame - Cushioned, contoured palm rest - Hand-friendly laser mouse - Batteries without hassle - 920-002555 - 2 Years limited Warranty
Logitech Wireless Wave Combo MK550
(920-002555)
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Battery Included | Yes |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
Pointing Device
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Features | Contour |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-002555 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK550 |
| Product Name | Wireless Wave Combo MK550 |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | |
| Internet Key | |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic |
| Palm Rest | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| SKU | 920-002555 |
| Barcode # | 97855066701 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.7400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.490m |
| Shipping Cubic | 0.002450000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





