- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech Mobile Speakerphone P710e |
|
![]() Digital Signal Processing (DSP) for enterprise-quality audioAdvanced DSP technology enables precise tuning for both the mic and speaker so conversations are more life-like. |
![]() Device stand provides second-screen versatilityAn integrated stand positions a mobile phone or tablet at just the right angle for shake-free video calls and hands-free access to the mobile screen. |
![]() Wideband audioHear and be heard in true wideband audio, so those on both sides of the call can enjoy a life-like communication experience. |
![]() USB and Bluetooth® connectivity with NFC pairingUSB plug-and-play connectivity easily connects to PCs or Macs, or pair up to eight Bluetooth® devices. Easily pair and un-pair NFC-enabled mobile devices to the P710e by simply touching them together. |
![]() Long battery lifeWith 15 hours of talk time between charges* the Mobile Speakerphone P710e outlasts the longest workday. |
![]() Acoustic echo cancelation and noise-cancelling microphoneOptimized to hear and be heard even in noisy workspaces, this is a mobile speakerphone users love to use. |
![]() Optimized for Microsoft® Lync™, Cisco® compatible** and Skype™ certifiedEnsures enterprise-quality audio and an integrated experience with most all business-grade UC platforms. |
![]() USB cable managementThe USB cable is hard-wired into the speakerphone so it’s never lost and neatly coils away beneath the unit when the cable isn’t in use. |
![]() Dynamic EqualizerAutomatically switches between voice and music modes, delivering the best sound quality and EQ for what the user is listening to. |
![]() Touch controlsProvide excellent response without transmitting audible noise through the audio path. |
![]() Separate “call answer” and “call end” buttonsIncreases call control and provides greater flexibility when handling multiple calls. |
![]() Visual incoming call indicatorOnboard LEDs flash to provide a visual alert when a call is coming in. |
![]() Headphone jackPlug a headphone directly into the Mobile Speakerphone P710e when additional privacy is desired. |
![]() Battery charge via USB or AC adaptorTwo battery-charging options provide the flexibility of charging from a laptop or wall power. |
![]() Zippered neoprene carrying caseProtect the speakerphone in style with the zippered neoprene carrying case. |
|
(980-000744)
| Power Source | AC |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Microphone | Yes |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| Weight (Approximate) | 275 g |
| Height | 120.7 mm |
| Width | 120.7 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Product Color | Black |
| Features | Bluetooth |
| Noise Cancellation | |
| Rechargeable | |
| USB Charging | |
| LED Indicator |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Form Factor | Desktop |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
| Product Type | Speakerphone |
| Manufacturer Part Number | 980-000744 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | P710e |
| Product Name | Mobile Speakerphone P710e |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 980-000744 |
| Barcode # | 097855101150 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.4300kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.192m |
| Shipping Cubic | 0.001728000m3 |
2 year limited hardware warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




















