- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial X6 2TB Portable SSD | CT2000X6SSD9 | crucial.com
SKU: CT2000X6SSD9
Buy Crucial X6 2TB Portable SSD CT2000X6SSD9.
Product Images
Downloads & Resources
×
(CT2000X6SSD9)
Specifications - CT2000X6SSD9
| Interface | USB 3.2 Gen-2 (10Gb/s) |
| Sequential Read | 800 MB/s |
| Sequential Write | N/A |
| Warranty | Limited 3-year |
| Form factor | External Portable |
| SSD series | X6 |
| Capacity | 2TB |
| SKU | CT2000X6SSD9 |
| Barcode # | 649528901255 |
| Brand | Micron (Crucial) |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.090m |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





