Low cost and high performance in one small package! The cAP lite is a tiny 2.4GHz AP ideal for serviced offices, apartment complexes, school and hotels. The cAP lite ships with fixings for both wall or ceiling mounting and includes a rectangular and a round cover. If you have access to a 3D printer you can download 3D .stl files in the 3D print kit as a basis for creating custom cover designs for your customers. cAP-lite Quick Guide pdf cA_lite Brochure
(RBcAPL-2nD)
| Specifications |
| Product code | RBcAPL-2nD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9533 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 650 MHz |
| Dimensions | Wall case: 88 x 52 x 20 mm Ceiling case: ⌀88 mm x 20 mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 100'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering |
| MicroUSB input Voltage | 5-5 V |
| Number of DC inputs | 2 (PoE-IN, MicroUSB) |
| Max power consumption | 4 W |
| Cooling type | Passive |
| PoE in | 802.3af/at |
| PoE in input Voltage | 10-60 V |
| Ethernet |
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
| Peripherals |
| Number of USB ports | 1 |
| USB slot type | microUSB type AB |
| Max USB current (A) | 1 |
| Certification & Approvals |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| IP | IP20 |
| Wireless specifications |
| 2.4 GHz TX/RX | | 2.4 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity | | 1MBit/s | 22 | -96 | | 11MBit/s | 22 | -89 | | 6MBit/s | 20 | -93 | | 54MBit/s | 18 | -74 | | MCS0 | 20 | -93 | | MCS7 | 16 | -71 | |
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 1.5 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
| SKU |
RBcAPL-2nD |
| Brand |
MIKROTIK |
| Shipping Weight |
3.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review