- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips 275M8 27" 144Hz QHD 1ms FreeSync Gaming Monitor - Panel Type: VA LCD - Backlight System: W-LED - Screen Coating: Anti-Glare, 3H - Resolution: QHD (2560 x 1440) - Refresh Rate: 144Hz - Response Time: 1ms MPRT - Contrast Ratio: 3000:1 - Displayable Colours: 16.7M - AMD FreeSync Technology (Premium) - Input: 1x DisplayPort & 2x HDMI - Adjustability: Tilt - VESA Support: 100x100mm - 3 Years Limited Warranty
(275M8)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23 mm |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | Wide Viewing Angle |
| Anti-glare | |
| SmartFrame | |
| SmartImage | |
| sRGB | |
| SmartContrast | |
| 3H Surface Hardness | |
| Game Mode | |
| Low Blue Light | |
| Cable Lock Slot | |
| Sync on Green | |
| FPS Mode | |
| On-screen Display (OSD) | |
| LED Indicator | |
| CAD/CAM Mode | |
| Plug & Play | |
| Flicker-free | |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CECP |
| China Energy Label (CEL) | |
| MEPS | |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 275M8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 275M8 |
| Product Name | LCD Monitor |
| Product Line | Momentum |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Color Gamut | 99% NTSC |
| 122% sRGB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.40 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 368 mm |
| Width | 613 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 3.95 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 461 mm |
| Width with Stand | 613 mm |
| Depth with Stand | 210 mm |
| SKU | 275M8 |
| Barcode # | 8712581731595 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 6.6000kg |
| Shipping Width | 0.530m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.680m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





