- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Philips 328B1 LCD 31.5" Ultimate HD Anti-Glare VA Monitor - Backlit: W-LED System - Screen Size: 31.5" - Screen Coating: Anti-Glare, 3H - Aspect Ratio: 16:9 - Resolution: 4K UHD (3840 x 2160) - Refresh Rate: 60 Hz - Response Time: 4ms - Brightness: 350 cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Displayable Colours: 16.7M - Input: DisplayPort 1.2 , USB & HDMI - Built-in Speakers: 3W x 2 - Adjustability: Height/Pivot/Swivel/Tilt - VESA Support: 100x100mm - 328B1 - 4 Years Limited Warranty
(328B1)
Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Warranty
| Limited Warranty | 4 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.18 mm |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Features | On-screen Display (OSD) |
| Ergonomic Design | |
| Security Lock | |
| Eco Mode | |
| Cable Management | |
| PowerSensor | |
| Power Indicator | |
| Wide Viewing Angle | |
| SmartImage | |
| Plug & Play | |
| LED Indicator | |
| SmartControl | |
| Light Sensor | |
| Anti-glare | |
| SmartErgoBase | |
| 3H Surface Hardness | |
| EasyRead Mode | |
| Low Blue Light | |
| Flicker-free | |
| sRGB | |
| Viewable Screen Size | 80 cm (31.5") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 140 kHz |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Vertical Frequency | 40 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 812.80 mm |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Height | |
| Swivel | |
| Pivot |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | MEPS |
| RoHS | |
| EAEU RoHS |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | 328B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com.au |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Product Model | 328B1 |
| Product Name | LCD Monitor with PowerSensor |
| Product Series | B-Line |
| Brand Name | Philips |
Video
| Brightness | 350 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Color Gamut | 97% Adobe RGB |
| 119% sRGB | |
| 98% NTSC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.54 kg |
| Colour | Textured Black |
| Height | 422 mm |
| Width | 714 mm |
| Depth | 62 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.55 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 649 mm |
| Width with Stand | 714 mm |
| Depth with Stand | 280 mm |
| SKU | 328B1 |
| Brand | PHILIPS |
| Shipping Weight | 14.4000kg |
| Shipping Width | 0.560m |
| Shipping Height | 0.930m |
| Shipping Length | 0.180m |
Manufacturer Warranty: 4 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
BenQ 32" 144Hz 4K UHD 95% P3 HDR10 IPS Designer Monitor w/ Thunderbolt 4 PD3226G
$1,950.00 $2,089.00





