- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
QNAP TS-h1277AFX-R7-32G 12-Bay NAS Enclosure
The QNAP TS-h1277AFX-R7-32G is a high-performance 12-bay NAS enclosure designed for demanding storage needs. Powered by AMD Ryzen processors and equipped with 32GB RAM, it delivers exceptional processing power, scalability, and reliability for business and enterprise environments.
- 12 Drive Bays: Supports SATA drives for massive storage capacity and flexibility.
- Powerful Processor: Equipped with AMD Ryzen processor for multi-threaded workloads and virtualization.
- 32GB RAM: Ensures smooth multitasking and high performance under heavy workloads.
- High-Speed Connectivity: Includes multiple 10GbE ports for ultra-fast network access.
- Scalable and Reliable: Designed for business-critical applications, backup, and virtualization.
Enhance your enterprise storage infrastructure with the QNAP TS-h1277AFX-R7-32G, combining power, scalability, and reliability in a versatile NAS solution.
(TS-h1277AFX-R7-32G)
| CPU | AMD Ryzen™ 7 9000 Series 8C/16T 3.8 GHz, up to 5.5 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | AMD Radeon iGPU |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | |
| System Memory | 32 GB UDIMM DDR5 ECC (1 x 32 GB) |
| Maximum Memory | 192 GB (4 x 48GB) |
| Memory Slot | 4 x DDR5 UDIMM |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 12 x 2.5" SATA 6Gb/s
The system is shipped without SSD. |
| Drive Compatibility | 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | |
| M.2 Slot | Optional via PCIe adapters
Compatible with NVMe SSD PCIe Gen 3 and above. Please refer to https://www.qnap.com/compatibility/ for compatibility. |
| SSD Cache Acceleration Support | |
| GPU pass-through | |
| SR-IOV | |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 10 Gigabit Ethernet Port | 2 x 10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| 25 Gigabit Ethernet Port | Optional via a PCIe adapter |
| Wake on LAN (WOL) |
Only the 2.5GbE port |
| Jumbo Frame | |
| PCIe Slot | 3 Slot 1: Gen 4 x 4 Slot 2: Gen 4 x 8 or Gen 4 x 4* Slot 3: Gen 4 x 8 *Slot 2 provides the width of PCIe Gen4 x8 when Slot 1 is not in use, and provides the width of PCIe Gen4 x4 when Slot 1 is in use. |
| USB 3.2 Gen 1 port | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x USB 3.2 (1x Type-C with DPI included , 1x Type-A) (10Gb/s) |
| HDMI™ Output | 1 x HDMI™ 1.4b ( up to 3840 x 2160 @ 30Hz ) |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, SSD1-12 |
| LCD Display/ Button | |
| Buttons | Power, Reset, USB Auto Copy |
| Dimensions (HxWxD) | 157.2 × 368 × 362 mm
Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 8 kg |
| Weight (Gross) | 8.9 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | Minimum 500W, 100-240V |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 69.01 |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 102.54 W
Tested with drives fully populated. |
| Fan | 2 x 92mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
| Kensington Security Slot | |
| Standard Warranty | 5 |
| Max. Number of Concurrent Connections (CIFS) - with Max. Memory | 10,000 |
| SKU | TS-h1277AFX-R7-32G |
| Barcode # | 885022028580 |
| Brand | QNAP |
| Shipping Weight | 8.9000kg |
Maunfacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Synology RackStation RS4021XS+ 16-Bay 3U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 16GB RAM
$11,844.00 $12,999.00
Synology RackStation RS3621RPXS 12-Bay 2U Diskless Scalable NAS Xeon CPU 8GB RAM
$6,877.00 $8,742.00
QNAP NAS TS-h1886XU-RP-R2-D1622-32G 12 (+6) Bay (12 x 3.5" + 6 x 2.5") 2U NAS, Xeon
$11,233.00 $12,999.00






