- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C multiport adapter with HDMI® turns your Macbook Pro, Macbook Air (including M1s), Google Pixelbook and other USB-C™ tablets and laptops into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K 30Hz HDMI video output, a USB Type-C™ port (data/power), one USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, an SD and MicroSD (uSD) Card Reader, all through a single connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3™ port.
It offers advanced charging through USB 100W Power Delivery 3.0 and eliminates the need for an attached cable with a retractable USB-C connection hat connects directly to your USB-C host without the need for an attached cable.
Enhance Productivity
The portable docking station supports a single HDMI monitor up to 4K 30Hz (3840 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
Connect Your Devices
The USB-C to USB 3.2 Gen 1 hub gives you one USB-C port and one USB-A port (BC 1.2 charging port) to connect your latest and legacy USB devices.
Built-In SD Card Reader
Access your multimedia content with ease. The multiport adapter provides direct access to your SD, SDHC™ and SDXC™ memory cards or microSD cards.
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB Power Delivery 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. The multiport adapter itself reserves 8W leaving up to 92W of power for charging.
The DKT30CMHSDPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: To ensure full adapter functionality, your laptop's USB-C port must support USB Power Delivery.
(DKT30CMHSDPD)
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | Apple |
| Weight (Approximate) | 79.4 g |
| Form Factor | Portable |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 114.3 mm |
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C (100W PD Passthrough) |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Operating System Supported | Windows |
| macOS | |
| Chrome OS | |
| Android | |
| iPadOS |
| Device Supported | Notebook/Tablet/Monitor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | DKT30CMHSDPD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Docking Station |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DKT30CMHSDPD |
| Barcode # | 65030891776 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty:3 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





