- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ multiport adapter with HDMI lets you add vital connections to your MacBook or Windows laptop, through a single USB-C port.
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
For maximum productivity, connect your USB-C or Thunderbolt 3 laptop to a 4K 30Hz monitor, using this USB-C to 4K HDMI adapter. You can also connect to an HDMI projector or TV in a boardroom or other meeting space, to deliver presentations on a shared screen.
Charge Your Laptop
The USB-C adapter lets you power and charge your USB-C laptop during a presentation or while you’re working, with a USB-C Power Delivery port. Even if your laptop has only a single USB-C port available, you can keep your laptop powered.
Add a USB 3.0 Port
This USB-C multiport adapter offers a USB 3.0 port that's backward compatible with older USB devices - ideal for data transfers, syncing, or charging your mobile devices.
Travel-Friendly Design
The compact all-in-one adapter is a vital accessory for your USB-C laptop. With its small-footprint design, you can take it with you anywhere you would use your laptop.
CDP2HDUACPW is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: To ensure full adapter functionality, your laptop’s USB-C port must support USB Power Delivery and DP Alt Mode.
(CDP2HDUACPW)
| Additional Information |
|
| Weight (Approximate) | 36.9 g |
| Length | 61 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 50.8 mm |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | CDP2HDUACPW |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to 4K HDMI Multifunction Adapter with Power Delivery and USB-A Port- White |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Charging |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| USB Type C - Female | |
| USB 3.0 Type A - Female | |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Adapter Type | HDMI/USB |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB 3.0 USB Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin Type C USB Female |
| 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female | |
| 1 x 9-pin Type A USB 3.0 USB Female |
| SKU | CDP2HDUACPW |
| Barcode # | 65030867160 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





