- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Here’s an all-in-one USB-C adapter for your MacBook Pro, Dell XPS or other USB-C™ laptop, with all the ports you need for maximum productivity. The USB-C multiport adapter with HDMI turns your laptop into a portable workstation, adding 4K video, Gigabit Ethernet, and two USB 3.0 ports, plus laptop charging with Power Delivery 3.0.
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
Use the USB-C adapter as a portable docking station, connecting your laptop to a 4K HDMI monitor (4096 x 2160p) to create a workstation or make presentations. It also connects to an ultrawide monitor.
Connect Your Devices
The USB-C adapter gives you one USB-C port to connect a USB-C device, and one USB-A port to attach a mouse, keyboard or other peripheral. Fast-charge your mobile device using the USB-A port.
Laptop Charging with PD 3.0
With support for 100W Power Delivery 3.0, the USB Type-C multiport adapter provides up to 92W laptop charging, and powers your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you unplug to switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Wrap-Around Cable
The USB Type-C™ multiport adapter has a built-in wrap-around cable for easy connection and portability.
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access.
DKT30CHCPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note:To ensure full adapter functionality, your laptop’s USB-C port must support USB Power Delivery and DP Alt Mode.
(DKT30CHCPD)
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Device Supported | Notebook/Monitor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 - USB Type-C (24 pin) USB 3.0 (5Gbps) Male |
| Weight (Approximate) | 73.7 g |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 61 mm |
| Depth | 88.9 mm |
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C Multiport Adapter with HDMI - 1xA - 1xC - 100W PD 3.0 |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DKT30CHCPD |
| Barcode # | 65030879187 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





