- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Seagate STJR1000400 1 TB Solid State Drive - Plug-in Card Internal - PCI Express NVMe - Gaming Console Device Supported - Retail
(STJR1000400)
Interfaces/Ports
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | STJR1000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STJR1000400 |
| Product Name | Storage Expansion Card for Xbox Series X|S |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | Seagate |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Device Supported | Gaming Console |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 7.8 mm |
| Height | 52.9 mm |
| Width | 31.6 mm |
| SKU | STJR1000400 |
| Barcode # | 8719706023757 |
| Brand | SEAGATE |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





