- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ACC1104GLX)
Miscellaneous
| Compatibility | Targus DOCK180USZ Universal Docking Station |
Technical Information
| Cable Length | 10 cm |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Device Supported | Docking Station |
| Notebook | |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type C - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13.6 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | ACC1104GLX |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com/au |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | ACC1104GLX |
| Product Name | USB-C to USB-A Cable |
| Brand Name | Targus |
| SKU | ACC1104GLX |
| Barcode # | 92636326555 |
| Brand | TARGUS |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





