- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(53650)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 53650 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Fingerprint Secure Portable Hard Drive 1TB |
| Product Line | Store 'n' Go |
| Brand Name | Verbatim |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Notebook | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 156 g |
| Drive Type | External |
| Height | 16.5 mm |
| Width | 81 mm |
| Depth | 126 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Portable |
| SKU | 53650 |
| Barcode # | 23942536505 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.2400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





