- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Wd 6TB WDBG8A0060BBK-WESN Elements Se Portable Black Worldwide
Simple, Plug-and-Play Portable Storage
Discover the reliability and expansive storage capacity of WD Elements SE portable hard drives. Experience fast data transfers and seamless connectivity with USB 3.2 Gen 1/USB 3.0 devices, enabling you to effortlessly backup your photos, videos, and other files wherever you go.
Effortless Expandability
This plug-and-play hard drive lets you expand your capacity in seconds, so you can keep your important files without any stress or complications.
High Capacity
Discover expansive storage with up to 6TB1 capacity, offering ample room for your cherished photos, memorable videos, and essential documents on-the-go.
Transfer faster
Experience fast data transfer speeds with USB 3.2 Gen 1, enabling you to quickly access and share your files with ease.
2-Year Limited Warranty3
Built with proven components, enduring durability and reliability to help safeguard your vital files with confidence.
Designed with the Planet in Mind
The enclosure of this drive is composed of more than 50% post-consumer recycled plastic. Packaging is made of over 50% post-consumer recycled pulp and is fully recyclable.
(WDBG8A0060BBK-WESN)
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity | 6TB |
| Connector | USB-A |
| Interface | USB 3.0 |
| Warranty | 2-Year Limited Warranty |
| Dimensions (L x W x H) | 109.98mm x 81.53mm x 23.37mm |
| Weight | 0.23kgs |
| Model Number | WDBG8A0060BBK-WESN |
| Operating Temperature | 5°C to 35°C |
| Non-Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Certifications | FCC-ICES, CE, BSMI, RCM, VCCI, EAC, KC, UKCA |
Product Features
-
Plug-and-play expandability.
-
Software² for device management.
-
SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 (5Gbps).
Compatibility
-
Windows® 10+
-
Reformatting may be required for other operating systems.
-
Note: Compatibility may vary depending on user’s hardware configuration and operating system.
| SKU | WDBG8A0060BBK-WESN |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
Manufacturer Warranty : 2 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





