- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

WD MY PASSPORT SSD 2TB BLUE COLOR USB 3.2 GEN-2 TYPE C TYPE A COMPATIBLE 1050MB/S READ AND 1000MB/S WRITE PASSWORD ENABLED 256-BIT AES HARDWARE ENCRYPTION PC MAC COMPATIBLE 5 YEAR WARRANTY
(WDBAGF0020BBL-WESN)
Specifications
| Cache | |
| Capacity | 2 TB |
| Colour | Blue |
| Form Factor | Portable SSD |
| Product Family | WD My Passport SSD |
| Raid | |
| Series | WD My Passport SSD |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 45.7 g |
| Compatibility | Windows® 10, Windows 8.1 operating systems macOS Big Sur, Catalina, Mojave, or High Sierra Requires reformatting for other operating systems Compatible - USB 3.2 Gen-2 and USB-C (USB-A for older systems) |
| Connector | USB-C |
| Dimensions | 100.08mm x 55.12mm x 8.89mm |
| Sequential Read Performance | 1050MB/s |
| Sequential Write Performance | 1000MB/s |
| SKU | WDBAGF0020BBL-WESN |
| Barcode # | 718037852867 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





