- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Alogic Universal Twin HD Pro Dual Display USB-C Docking Station with 85W PD - Data Transfer Rate: 5Gbps (USB 3.0), 10/100/1000Mbps Ethernet - Max Resolution Output: Full HD (1920x1080 @60Hz) - Inputs: USB-C, AC/DC Power Adapter (120W) - Outputs: USB-C 3.1 Gen1 with 85W PD, 3x USB 3.0, USB 3.0 with BC 1.2, Audio/Mic Jack, Gigabit Ethernet RJ45, 2x HDMI - Compatible with Apple, Chromebook, Microsoft Devices - DUTHDPR - 2 Years Limited Warranty
ALOGIC Universal TWIN HD PRO Docking Station (USB-C & USB-A Compatible) W/ PD 85W - MOQ:1
(DUTHDPR)
Specifications
| Compatible/Used for | USB-C & USB-A Compatible |
| Product Type | Docking Station |
| Warranty | 2 Years |
| Data Rate | USB-A 3.0 (Gen1) port: 5Gbps Gigabit Ethernet port: up to 10/ 100/ 1000Mbps |
| Input | 1 x USB-C port, 1 x AC/DC Power Adapter (120W) |
| Output | 1 x USB-C 3.1 Gen 1 (5Gbps), 1 x USB-A 3.0 (5Gbps) with BC 1.2, 3 x USB-A (5Gbps), 1 x Audio/Microphone, 1 x Gigabit Ethernet (10/100/1000Mbps) and 1 x Kensington Lock Slot & 1 x Nano Lock Slot |
| Resolution | HDMI –1920 x 1080p @ 60Hz –Mac and Windows |
| SKU | DUTHDPR |
| Barcode # | 9350784019837 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 1.6700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





