- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(APCRBC148)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10 kg |
| Height | 83 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 343 mm |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
| Manufacturer Part Number | APCRBC148 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartride #148 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | APC SMC2000i UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH |
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 499 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| SKU | APCRBC148 |
| Barcode # | 731304310136 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 13.9400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
CyberPower BPSE240V47AOA External Battery Pack - 9000 mAh - 240 V DC - Lead Acid
$2,987.00 $3,106.00






