- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1132M)
Management
| Management |
|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Input Voltage Range | 220 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1132M |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy Metered Rack 24-Outlets PDU |
| Product Line | Easy Metered Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 309 32A 2P+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| PDU Type | Metered |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| 4 x IEC 60320 C19 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.72 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1175 mm |
| Width | 62 mm |
| Depth | 44 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
| SKU | EPDU1132M |
| Barcode # | 731304405092 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.2900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






