- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1132S)
Management
| Management |
|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
Technical Information
| Protection Type | Circuit Protection |
| Overload Protection | |
| Plug/Connector Type | IEC 309 32A 2P+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| 20 x IEC 60320 C13 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1132S |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy Switched Rack 24-Outlets PDU |
| Product Line | Easy Switched Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.90 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1738 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 62 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
| SKU | EPDU1132S |
| Barcode # | 731304405146 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 7.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






