- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(EPDU1132MBO)
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Management
| Management | SNMP |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH | |
| Green Premium |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A 2P+E |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| 20 x IEC 60320 C13 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EPDU1132MBO |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | EasyPDU 24-Outlets PDU |
| Product Line | EasyPDU |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.12 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1800 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 56 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
| SKU | EPDU1132MBO |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






